SYMBOLISMUS ZA SVATEBNÍMI KYTICEMI

20.05.2023

Nevěsty v římské říši nosily kytice bylin a koření (např. rozmarýnu apod.), které symbolizovaly věrnost, plodnost a odháněly "zlé duchy". Nevěsty ve starověkém Řecku nosily kytice břečťanu, který symbolizoval věčnou lásku. Pouze viktoriánské nevěsty zpopularizovaly kytice růží, které jsou dodnes nejoblíbenější a představují pravou lásku. PROČ NEVĚSTY NOSÍ NA SVADBÁCH KYTICE ? 

Mnoho nevěst považuje svou kytici za stejně důležitou jako jejich svatební šaty, pokud jde o vytvoření svatebního vzhledu, který si pamatovat. Proč nosí nevěsty na svatby kytice, přečtěte si náš článek. 

V závislosti na vaší osobnosti se můžete rozhodnout pro ohromující, volně splývající květinový aranžmá nebo více šik, decentní design, ale ať už si vyberete cokoli, všestrannost vašich svatebních květin nelze přeceňovat. 

Svatební květina musí dokonale doplnit vlastní individuální estetiku každé nevěsty. 

Kromě krásy se však za svatební kyticí skrývá také spousta historie a symboliky. Zde odhalíme mnoho důvodů, proč se květiny nosí uličkou, a jak tato tradice začala. 
Co kytice symbolizuje ?


Květiny jsou klíčovou součástí svatebního vzhledu od doby, kdy staří Římané začali nosit a nosit květinové girlandy na svatbu jako symbol plodnosti, věrnosti a nových začátků. Nevěsty ve středověku však tento zvyk přijaly méně optimisticky a místo toho svůj svatební oděv doplňovaly kombinací štiplavých bylin a koření, aby zahnaly nešťastné zlé duchy. Kopr byl obzvláště běžný, protože se myslelo, že nejen zahání negativní energii, ale byl také známý jako bylina chtíče – očekávalo se, že jeho zahrnutí podnítí sexuální touhu, když se novomanželé připravují na dovršení manželství. 

Svatební kytice, jak ji známe, se zrodila v 19. století, kdy královna Viktorie držela malou snůšku květin na své svatbě s princem Albertem v roce 1840. To také vedlo k nástupu symboliky svatebních květin, protože nevěsty začaly vybírat květiny podle významu květin. Například růže znamenají lásku a pivoňky představují štěstí a ambice. Díky tomu se kytice staly úzce spjaty se sentimentální romantikou a staly se tak dokonalým svatebním doplňkem. Kytice převzala ústřední roli v moderní svatební estetice a stala se jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, která musí nastávající nevěsty udělat. Výběr těch nejlepších barev, vůní a tvarů je stejně důležitý jako hledání květin, které vyjadřují jejich city k partnerovi a jejich naděje do budoucna. Pečlivá kombinace všech těchto faktorů je to, co vedlo k tomu, že svatební kytice jsou považovány za tak krásné a srdečné. K čemu je hod svatební kyticí? 


Hod kyticí je historickou tradicí, kterou dodnes přijímá mnoho nevěst, i když mnohé nevědí, jak k ní došlo. Vzniklo ve středověké Evropě, kdy bylo normální, že ženy pro štěstí trhaly látku ze svatebních šatů nevěsty. Aby hosté neroztrhali její šaty na cáry, začaly nevěsty házet svou kytici jako rozptýlení hostů, což jí umožnilo uniknout s neporušenými šaty. Chytání květin bylo považováno za akt štěstí, protože doplněk symbolizoval plodnost pocházející od vdané ženy. V dnešní době se traduje, že pokud svatební kytici chytí svobodná žena, bude další, kdo se bude vdávat. Hod kyticí nyní probíhá během druhé poloviny recepce, po krájení dortu a proslovech, kdy je párty v plném proudu a všechny dámy budou na tanečním parketu připraveny chytat květiny. 


Co se stane se svatební kyticí po svatbě?


Některé nevěsty se mohou rozhodnout házení kyticí vynechat, a tak si mohou nechat své aranžmá pro sebe. Mezi těmito novomanželi se stalo běžné uchovávat svatební květiny po obřadu pomocí technik, jako je sušení, mrazení nebo lisování. Nevěsty si pak mohou vybrat, zda si své kytice zarámují, nebo je přemění na těžítka, čímž si vytvoří další památku na svůj výjimečný den, kterou si budou moci navždy vážit.